Az otthoni karantént a média és rengeteg ember a közösségi felületeken egy arany tojást tojó tyúknak festi fel, ahol mindenkinek több ideje van és még annál is több lehetősége, hogy fejlessze magát, vagy olyan dolgokkal foglalkozzon, amire a rohanó hétköznapokban nem jutott idő.
Ehhez pedig hozzájön az a rengeteg lehetőség, amit számos szolgáltató (például edzők vagy coach-ok) nyújt: Minden nap van lehetőség valamiféle tornára, egy részére ingyen és bérmentve. Koncertek, előadások, interjúk tömkelegét közvetítik online. Már kiállítások is elérhetőek otthonról – például a Magyar Nemzeti Múzeum MNM Mozi néven már az otthonunkba is elhozza a tündöklő kincsek látványát, és hozzájuk fűződő érdekességeket.
Holott nem is olyan biztos, hogy most annyival több időnk lett, vagy hogy pont most meg fogjuk tudni váltani a világot!
Az élethelyzet átalakulása már önmagában is elég nagy kihívást jelent, a mindennapi élethelyzetek alapjaiban vett átformálódását, no meg persze stressz. A helyzetet kísérő félelemről pedig nem is beszéltünk:
- az egziszteniális félelemről, hiszen sokaknak egyik napról a másikra megszűnt a munkahelyük, ezzel pedig a bevételi forrásuk, vagy a még meglévő munkahelyük van labilis helyzetben.
- a szeretteink féltéséről, nehogy bajuk essen ebben a járványhelyzetben. Hiszen nem érintkezhetünk velük, de akivel érintkezünk is, nem tudhatjuk,
- arról a szorongásról, amit a médiából ránk zúduló információáradat okoz. Arról az akaratlan-akaratlagos pánikkeltésről, amit az újabbnál újabb cikkek okoznak: a vírus okozta rosszabbnál rosszabb helyzetekről, az újabb és újabb halálesetekről, az egyre emelkedő számú fertőzöttekről, a gazdasági és a világban zajló események drámai átalakulásáról.
A legrosszabb pedig az, hogy a fenti félelmek csak a hab a tortán. A meglévő korábbi lelki, párkapcsolati vagy családi problémáink ugyanis attól, hogy otthon maradunk, nem tűntek és tűnnek el, ugyanúgy velünk maradnak – addig amíg meg nem oldjuk őket.
Aki pedig ebben a kaotikus helyzetben stresszoldónak a szexet ajánlja … hát, akinek éppen nincs rendben a lelke, aki szorong, ott lehet a francnak se kell.
Persze jönnek a nagy okosságok ilyenkor hogy „Vedd számba, mi az, ami boldoggá tesz, és foglalkozz azzal!” De mi a helyzet abban az esetben ha a boldogság pont az eddigi életünk volt, a maga tökéletlen módján, úgy, ahogy volt? Márpedig pont ez az eddigi vált labilissá, és nincs tovább az „úgy, ahogy volt”.
Senki se tanította, vagy készített fel arra, mi ilyen helyzetben a teendő. Nincsenek kész receptek erre a helyzetre.Most van, aki tanulja, van, aki tanítja, van, aki épp ebben a pillanatban is mások és a saját számára történelmet ír.
Ami viszont biztos ebben a helyzetben, azok a hullámvölgyek, és az a stressz, ami minden változás velejárója. Épp ezért az alábbiakban pár természetes módot gyűjtöttem össze, az egyes témák szakértői pedig abban segítenek, merre érdemes elindulni.
1. Az ásványok gyógyító ereje
Balogh Eszter, asztrológus és ásványszakértő, a Padparadsa blog szerzője:
A kristályoknak kimutatható, mérhető rezgése van – a rezgési energia pedig hatással van az emberi szervezetre. Minden egyes kristálynak más és más a felépítése (szerkezete), különbözőek a fizikai és kémiai tulajdonságaik, az átlátszóságuk és a színűk. Ezek meghatározzák azt, hogy milyen érzelmi vagy mentális jellemzőkkel rezonálnak leginkább.
Ennek megfelelően ki tudjuk választani az adott állapotunkat legjobban támogató energiákat. Természetesen a kristályok nem oldják meg helyettük a feladatokat, de tudatossággal és figyelemmel ötvözve nagyon hasznosak lehetnek. A kristályok jelen esetben olyanok, mint a mesebeli varázspálcák: felerősíthetik, közvetíthetik a szándékainkat.
Tarthatjuk a kezünkben, miközben meditálunk vagy éjszaka a párnánk alatt, de készíthetünk „kristályvizet” is, szénsavmentes ásványvízzel vagy csapvízzel. Az is elegendő, ha elhelyezzük őket a közelünkben és rájuk pillantva „kondicionálhatjuk” magunkat a kiválasztott témában.
A rossz kedv hátterében számtalan ok állhat – egyensúlytalanság, félelmek – de a hangulatjavításban a következő kristályok lehetnek a segítségünkre:
- ametiszt: támogatja a tudatosságot és segít feldolgozni a jelen helyzetben kialakult veszteségélményeket
- füstkvarc: oldja a stresszt, a feszültségeket, főleg citrinnel együtt használva segíthet a depresszív hangulatok felszámolásában
- napkő: enyhíti a félelmeket, az aggódást, az élet napos oldalára irányítja a figyelmet
- jáde-félék: kiegyensúlyozottságot, belső harmóniát teremt
- fluorit: felszabadultságot ad, segít helyreállítani a belső békét
Az energikusság érzése elsősorban a vörös kristályokkal fokozható, úgymint:
- vörös gránátok (almandin, pirop, rodonit): fokozza az akaraterőt, vitalizál, támogat abban, hogy a válsághelyzetekben is bátran helyt álljunk
- vastartalmú hematit: kitartóvá, elkötelezetté, céltudatossá tesz
A fókuszáltságot, összeszedettséget támogatja:
- achát: támogatja a realitásérzéket, a gyakorlatias gondolkodást
- tigrisszem: enyhít a túlterheltségen és segít más, magasabb szemszögből pillantani a dolgainkra
- jáspis: fokozza a kitartást, az állhatatosságot
- heliotrop: segít megőrizni a kontrollt
Végül motivációt meríthetünk ezekből:
- vörös jáspis: akaraterőt, dinamizmust biztosít
- karneol: fokozza a tetterőt, jobb kedvvel állhatunk neki a feladatoknak
- spinell: támogatja a bátorságot és az életigenlő gondolkodást
Elmondhatjuk, hogy a hegyikristály egyfajta jolly joker, ugyanis az a legjobb, legtisztább közvetítő.
A fenti felsorolásban igyekeztem olyan ásványokat csokorba gyűjteni, amelyek a legismertebb ásványok közé tartoznak, így akár még az egyik fiók mélyén is rájuk akadhatunk.
Eszter további cikket a Padparadsa BLOG-on olvashatjátok.
2. Edzés
Szendi Bogi, a Life1 fitness hálózat edzője
A számos edző közül, akiket követek, azért Bogira esett a választásom, mert rengeteg edzésformában otthonosan mozog és tart órákat (a TRX-től spinningen át a jógáig). Az már csak hab a tortán, hogy élőben is egy dinamikus, nagyon jó kisugárzású nőről van szó – amit az óráin is nagyszerűen át tud adni.
Úgy gondolom, ebben a stresszes időszakban azért kifejezetten fontos aktívnak maradni, hogy az agyadat a jó irányba stimuláld: az agy ugyanis a fizikai terhelés hatására endorfint és szerotonint termel, amelyek a jobb közérzetért és a fájdalomérzet csökkenéséért felelősek. Ezért van az, ha edzés után nem tudod levakarni a vigyort az arcodról.
Mint mozgást szerető ember, én többek közt a különböző mozgásformákat használom a jó közérzetem megtartásához. A legfontosabb, hogy megtervezzem, mikor mit mozgok, ez a tervezés és a rendszeresség segít, hogy ne essenek szét a napjaim.
A reggeli feltöltődéshez a jógát ajánlom a leginkább. Ez a mozgásforma az egész testet egyszerre erősíti és nyújtja, ha energiára van szükségünk, feltölt, ha nyugalomra van szükségünk, megnyugtat. Anno egy húzósabb időszakomban fordultam a jógához, és az elmét lecsendesítő hatása miatt most is nagyon jól jön.
Amikor viszont felgyűlik a feszültség és a sok negatív energia, érdemes ezeket az energiákat magas intenzitású edzéssel levezetni. Erre a saját testsúlyos edzést, a futást és az zumbát is jó szívvel ajánlom, mivel nincs kifejezett eszközigénye, viszont a teljes testet átmozgatja. Nem mellesleg egy-egy ilyen stresszes energialevezetéssel rengeteg kalóriát lehet elégetni! A zumba pedig aerob zónában tart, azaz viszonylag csekély vagy közepes erőkifejtést igényel (nincs lihegés vagy kifulladás). Nem utolsó sorban pedig a latinos zenék nagyon jól felpezsdítik a hangulatot.
A nyújtás nálam nagy szerelem. Semmi nem ad akkor a sikerélményt, mint amikor szépen sikerül kivitelezni egy nehezebb gyakorlatot! Amiért viszont kifejezetten fontos ebben az időszakban, hogy a sok otthoni ücsörgéstől ne alakuljon ki váll-, hát- vagy nyakfájás. A megrövidült izmokat ezért igenis le kell nyújtani.
Ha nem akarsz ragaszkodni a rendszerhez, akkor válassz a hangulatodnak vagy a szituációnak megfelelő mozgást. Az, ha többféle terhelés éri a szervezetet, egészségügyi szempontból is rendkívül előnyös.
Amikor bezártak a konditermek és otthon maradásra kényszerültem, először én is lelombozódtam, de a mostanra már jól látszik, hogy a mozgást terem nélkül is nagyon jól be lehet építeni a mindennapjainkba.
A fenti említett edzések mind elérhetőek online is Bogival. Ha szívesen csatlakoznál hozzá, további részleteket a FACEBOOK OLDALÁN találsz!
3. Gyógynövények
Kádár Zsófia, a györgytea.hu egyik fitoterapeutája és Szabó Gyuri bácsi unokája
Gyuri bácsi jelenleg az egyik legismertebb képviselője a mai modern népgyógyászatnak és a gyógynövényes gyógyításnak, ezáltal ő és csapata a téma egyik leghitelesebb képviselője.
A mozgás és helyes táplálkozás mellett ebben az időszakban is nagyon fontos, sőt, talán ebben a rendkívüli helyzetben még inkább felértékelődött a vitaminok, étrend kiegészítők, gyógynövények használata is. Egyrészt kényeztessük magunkat, másrészt használjuk a teák jótékony hatását arra, hogy jobban érezzük magunkat a mostani rendkívüli helyzetben.
A citromfű tea stresszoldó és nyugtató hatású. A kihívást jelentő élethelyzetekre, amelyek most jönnek maguktól, segít felkészülni napi egy csésze citromfű tea. Nem utolsó sorban egy hosszú és fárasztó nap végén, ettől a teától jobban is fogunk aludni, pihentebben ébredni.
Immunerősítésre szolgál a fürtös menta és kakukkfű tea, ezeket egyenlő arányban lehet keverni és napi egy csészével inni. Fontos, hogy egészségesek maradjunk most is, ehhez ez a két tea elengedhetetlen. Mellette a csipkebogyó is jó választás, ezt hideg vízben kell 3-4 órát áztatni, hogy magas C vitamin tartalma megmaradjon. Tízszer annyi C-vitamin van benne, mint a citromban. Emellett van benne A, B, K és P vitamin (vagy másik nevén az L-vitamin (bioflavonoidok)) is, a magjában pedig E vitamin. Gyerekeknek a csipkebogyó teát, 1 éves kortól, a kakukkfüvet és fürtösmentát 2 éves kortól lehet adni.
A gyógyteák szertartásossága, napi használata segít jól indítani a következő és reméljük egyre csökkenő bezárt napok számát.
A fent említett termékek mind elérhetőek a GYÖRGY TEA honlapján. A kialakult helyzetben ők is szeretnének segíteni, így mostantól a honlapjukon bárki szabadon elolvashatja, lapozgathatja gyógynövényekről írt könyvét, „A Javasasszony unokáját”.
+1: Bach virágterápia - Manna csepp
Az egyik kereskedelmi televízió egy éve tavasszal arról készített anyagot, hogyan frissüljünk fel tavasszal nem csupán testben, hanem lélekben is.
„A rohanó életünkben nagyon keveset foglalkozunk a lelkünkkel és az energiaszintünkkel. A nevetés, a tánc, a játék, az együtt töltött baráti beszélgetések, ez mind-mind feltölti energiával a lelkünket, de egyre kevesebb időnk jut erre.”
fotó az interjúból, forrás: Youtube
Nem is tudta még akkor a termék fő forgalmazója, mennyire aktuális lesz, amit elmond, és mennyire lesz igény plusz töltekezésre akkor, mikor máskor – például egy ilyen vírushelyzetben – nincs rá lehetőség.
A Bach virágterápia az 1930-as években kidolgozott módszer, amely a növények virágaiból készült eszenciákon keresztül képes hatni a lelkiállapotra. 38 féle virágesszencia elérhető, könnyű elveszni az útvesztőben. Erre a konkrét stresszes időszakra viszon elérhető egyértelmű megoldás, és amit ennek az elvére készítettek el.
A Manna csepp egy, a Bach virágesszenciákhoz hasonló komplex információs készítmény, ami a tudatalattira hatva segít feloldani a lelki blokkokat és csökkenti a stressz és a traumák káros hatásait. Ez azt jelenti, hogy csakúgy mint a Bach virágterápia során, az eszenciák a nem látható - érzelmeinkben, lelkünkben, gondolkodásmódunkban jelenlévő - okokat az eszenciákban található, virág-szubsztanciák informatikai rezgésével gyógyítják.
A cikknek nem célja konkrét termékek reklámozása, ez a termék csupán azért lett név szerint megemlítve, mert az a fajta természetes támogatás a léleknek, ami a készítmény célja, nagyon is aktuális a mostani helyzetben.
„Az ilyen cseppekkel naponta egy percben tudunk plusz energiához jutni, és támogatni a lelkünket.” összegzik a lényeget a riportban.
A teljes interjút EZEN A LINKEN tudod megtekinteni. Bővebben pedig EZEN A LINKEN tudsz róla olvasni.
HA TETSZETT A BEJEGYZÉS, OSZD MEG MÁSOKKAL IS, VAGY HAGYJ EGY KOMMENTET!
FRISS TARTALMAKÉRT KÖVESD AZ INSTAGRAMM ÉS FACEBOOK OLDALT!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.